Viikonlopun aamuyönbussien lähtöpaikka Kampissa muuttuu 17.8.
Kampista lähtevien Espoon aamuyöbussien lähtöpaikka muuttuu 17.8. Jatkossa bussit lähtevät Espoon terminaalista Kampista myös klo 2.30 jälkeen. Muutos koskee perjantaina ja lauantain sekä lauantain ja sunnuntain välistä aamuyönliikennettä sekä erikoispäivien, kuten Taiteiden yön, jälkeistä pidennettyä aamuyöliikennettä.
Linjat 195N, 231N ja 270N lähtevät edelleen Elielinaukiolta.
Käynti Espoo-terminaaliin tapahtuu viikonlopun aamuyönliikenteen aikana klo 1.30 alkaen Narinkkatorin puolelta kaukoliikenteen terminaalin sisäänkäynnin kautta. Terminaaliin tulevien matkaliput tarkastetaan ovella. HSL suosittelee arvolipun käyttämistä, jotta sisääntulo yhden sisäänkäynnin kautta sujuisi mahdollisimman sujuvasti. Koska kaikkien liput tarkastetaan, terminaaliin kannattaa myös saapua ajoissa ennen lähtöä. Lipun voi ostaa tarvittaessa sisäänkäynnin yhteydessä olevasta automaatista.
”Järjestyksenvalvojat vastaavat lippujen tarkastuksesta sisäänkäynnin yhteydessä viikonloppuisin. Tavoitteena on parantaa pikkutunneilla liikkeellä olevien kuljettajien ja matkustajien turvallisuutta. Järjestyksenvalvoja voi myös estää terminaaliin pääsyn, jos on perusteltu syy epäillä, että henkilö vaarantaa muiden turvallisuutta. Terminaaliin yöaukiolosta hyötyvät loppupeleissä kaikki, koska bussia voi odotella sisätiloissa”, HSL:n tarkastusyksikön päällikkö Jaakko Heinilä kertoo.
Muutoksia Espoon myöhäisillan ja yön bussireitteihin 13.8.
Espoon aamuyölinjat 100N, 130N, 140N, 210N ja 220N on lakkautettu ja korvattu seutulinjojen uusilla vuoroilla ja N-reiteillä. Linjoilla 109, 132, 147, 150 ja 154 on uusia N-reittejä ja linjan 270 N-reitti on muuttunut. Uusia N-vuoroja liikennöidään myöhään illalla ja yöllä. Koska N-reittien palvelualue on perusreitin palvelualuetta laajempi, N-reiteillä korvataan myös muiden seutulinjojen myöhäisillan liikennettä.
Myös Helsingin yöliikenteeseen tulee muutoksia 17.8.