Tekstikoko:

 

Lippu ja informaatiojärjestelmä 2014

Helsingin seudun nykyisen matkakorttijärjestelmän uusiminen on käynnistetty vuonna 2006 kun YTV:n hallitus käynnisti hankkeen Lippu- ja informaatiojärjestelmä 2014 (LIJ2014). Uusi lippu- ja informaatiojärjestelmä 2014 tuo matkustajien käyttöön uuden teknologian matkakortit sekä ajantasaisen matkustajainformaation kahdessa vaiheessa.

LIJ2014-hankkeen vaiheen 1 aikana uudet ISO 14443 standardin mukaiset matkakortit tulevat käyttöön nykyisten korttien rinnalle vuosina 2009–2010. Vaiheessa 2 koko järjestelmä uusitaan ja uusi järjestelmä on käytössä täydessä laajuudessaan vuoden 2014 loppuun mennessä.

Perustettu hanke on siirtynyt Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymän vastuulle vuoden 2010 alusta.

Vaiheen 2 hankinta

Lippu- ja informaatiojärjestelmä 2014 -hankkeen vaihe 2 on edennyt hankintavaiheeseen, jossa kilpailutetaan järjestelmien toimittajat vuoden 2010 aikana. Hankinnassa käytettäväksi hankintamenettelyksi HSL:n hallitus hyväksyi kokouksessa 26.1.2010 neuvottelumenettelyn.

 

 

Tulosta
Copyright HSL