Kauklahden suunnalla aloittaa kaksi uutta linjaa, 166K ja 242, maanantaina 10.1.2022.
Uusi linja 166K ajaa arkisin ruuhka-aikaan puolen tunnin välein Bassenkylästä Kauklahden aseman ja Lasihytin kautta Lasilaaksoon.
Bassenkylä ja Hyttimestarintie saavat toivotun joukkoliikenneyhteyden. Lasilaakson palvelu ruuhka-aikaan tuplaantuu.
Lasilaaksoon matkustavien on syytä huomata, että K-vuorojen lähtöpysäkki asemalla on toisella puolella katua (laituri 12, E5134) kuin tavallisten linjan 166 vuorojen. Tämä sen vuoksi, että K-vuorot ajavat Lasilaaksoon Vantinportin ja Lasihytin kautta.
- Muistisääntö Lasilaaksoon: arki-iltapäivisin Kauklahdessa klo 15-18 on yhteys Helsingin suunnasta tulevilta E-junilta tavalliselle 166:lle (laiturista 11) Hansavalkamanaukion kautta ja U-junilta on yhteys 166K:lle (laituri 12) Lasihytin kautta.
Linjan 166K reitti, pysäkit ja aikataulu 10.1. alkaen Reittioppaassa:
Bassenkylä – Kauklahden asema – Lasihytti – Lasilaakso
Lasilaakso – Lasihytti – Kauklahden asema – Bassenkylä
Uusi linja 242 (Bassenkylä – Kauklahden asema – Espoon keskus) palvelee hiljaiseen aikaan: arkisin aikaisin aamulla sekä iltaisin ja viikonloppuisin. Se korvaa Espoon keskuksen ja Kauklahden väliltä poistuvia linjoja 118 ja 213N.
Linjan 242 reitti, pysäkit ja aikataulu 10.1. alkaen Reittioppaassa:
Bassenkylä – Kauklahden asema – Muurala – Espoon keskus
Espoon keskus – Muurala – Kauklahden asema – Bassenkylä
Uudet aikataulut löytyvät myös pdf-muodossa sivulta Tulostettavat aikataulut.
Olemme koonneet kattavan tietopaketin 10.1.2022 tapahtuvista muutoksista muun muassa Kauklahdessa: hsl.fi/KeskiEspoo2022