Linjalla 16 on lisälähtöjä Korkeasaaren Kissojen yö -tapahtuman aikaan perjantai- ja lauantai-iltoina 2.–3.9. ja 9.–10.9. noin klo 17-23.
Lisävuoroja ajetaan Rautatientorilta Korkeasaareen noin 20–30 minuutin välein klo 17.17 alkaen. Linja 16 Rautatientorilta Korkeasaareen on lisäksi poikkeusreitillä Hakaniemessä 22.8. alkaen. Myös paluusuunnan reitti ajetaan poikkeusreittiä 4.9. alkaen. Lue lisää erillisestä liikennetiedotteestamme.
Lisävuoroja Korkeasaaresta Rautatientorille liikennöidään noin klo 17.45 alkaen. Lisälähdöt Rautatientorille ajetaan bussin 16X reittiä, joka ei kulje Kulosaaren silmukan kautta, joten lisäbussista ei pääse vaihtamaan metroon Kulosaaren asemalla.
Linjan 16 vuorojen lisäksi Isoisänsilta tarjoaa kävely-yhteyden Kalasatamasta Korkeasaareen. Kävelymatkaa Korkeasaaren sillalle Kalasataman metroasemalta ja Kalasataman linjojen 500 ja 510 runkolinjabussipysäkeiltä on noin kilometri, joten myös tätä reittiä kannattaa hyödyntää Korkeasaareen. Isoisänsillan lähettyvillä on myös linjan 59 Flöitti Dianan kujan pysäkki Aallonhalkojalla, joka luo Korkeasaareen yhteyksiä linjan 16 lisäksi esimerkiksi Pasilan suunnasta.