Fr.o.m. måndagen den 20 juni kör Helsingfors busslinje 34 rutten Bredviksvägen – Bastuvägen – Ramsays strand. Till Jätterösvägen körs endast i riktning Svedjeholmen – Munkshöjden.
Orsakerna till ändringarna är bland annat trängseln på Munksnäsplatsen och förlängning av körtiderna.