Kirkkonummen busseilla aikataulumuutoksia 3.11. alkaen

Kirkkonummen bussilinjoille 172, 173, 173Z, 173N, 901, 901K, 903K ja 904 tulee pieniä aikataulumuutoksia maanantaista 3.11. alkaen. Samalla yksi bussin 182 lähtöaika Siuntiosta Kirkkonummelle siirtyy myöhemmäksi.

Busseille tulee pääasiassa 1-3 minuutin muutoksia lähtöaikoihin. Muutoksilla on tarkoitus parantaa bussien täsmällisempää liikennöintiä alueella ja helpottaa esimerkiksi vaihdollisten yhteyksien toimivuutta.

Ajantasaiset aikataulut löydät Reittioppaasta.

Bussi 172

Bussin 172 kaksi arkipäivien aamulähtöä Kantvikista siirtyvät kolme minuuttia myöhemmäksi. Lähtöajat ovat jatkossa klo 6.36 ja klo 8.06. Saapumisajat Kirkkonummen matkakeskukselle säilyvät entisellään.

Bussit 173, 173Z ja 173N

Bussien saapumisajat Matinkylästä Upinniemeen aikaistuvat pääsääntöisesti kahdella minuutilla.

Bussin 173Z arkiaamujen lähtöajat Upinniemestä siirtyvät noin kaksi minuuttia myöhemmäksi. Bussin iltapäivän aikataulumuutokset ovat tätä pienempiä.

Bussien 173 ja 173Z lähdöt Kirkkonummen matkakeskukselta aikaistuvat 1-3 minuuttia ja jatkossa bussit lähtevät pääsääntöisesti tasatunnein ja puolitunnein, minuuteilla .00 ja .30.

Bussit 901 ja 901K

Bussien 901 ja 901K aamujen lähtöajat aikaistuvat muutamalla minuutilla. Lisäksi yhden aamulähdön ajoaika lyhenee. Aikataulumuutokset parantavat bussien täsmällisyyttä ja tuovat lisäaikaa mahdollisiin vaihtoihin.

Bussin 901 aamujen lähdöt aikaistuvat, niin, että bussi lähtee jatkossa Hirsalasta Bobäcks skolalle klo 6.52, Bobäcks skolalta Hirsalaan klo 7.27 ja Hirsalasta Bobäcks skolalle klo 7.56.

Bussin 901K aamun lähtö klo 8.00 aikaistuu neljä minuuttia ja on jatkossa klo 7.56.

Bussin 901 lähtö Hirsalasta klo 9.24 lyhenee ja uusi saapumisaika Bobäcks skolalle on klo 9.52.

Bussi 903K

Bussin 903K aamulähtö klo 8.08 Hilasta siirtyy kaksi minuuttia myöhemmäksi ja on jatkossa klo 8.10. Bussi saapuu Gesterbynkaarelle klo 8.45.

Bussin kaikkien aamun kolmen lähdön pysäkkiajat Kantvikin ja Kirkkonummen keskustan välillä aikaistuvat lähdöistä ja pysäkeistä riippuen noin 2-4 minuuttia. Bussin iltapäivän lähdöt Hilaan taas aikaistuvat noin kahdella minuutilla

Bussi 904

Bussin 904 Kantvikista klo 8.31 lähtevän vuoron ajoaika lyhenee Kantvikin ja Kirkkonummen keskustan välillä muutamilla minuuteilla. Bussin viikonlopun aikatialuissa lähtöajat Kantvikista siirtyvät minuutilla myöhemmäksi. Saapumisajat Kirkkonummelle säilytvät entisellään.

Bussi 182

Bussin 182 yksittäinen lähtöaika Siuntion matkahuollolta Kirkkonummen matkakeskukseen muuttuu. Bussin lähtö Siuntiosta klo 13.51 siirtyy kolme minuuttia myöhemmäksi ja on jatkossa klo 13.54. Bussin saapumisaika Kirkkonummelle on noin klo 14.15.

Uusi lähtöaika lyhentää junan odotusaikaa Siuntiosta Helsingin suuntaan matkustavien osalta ja lyhentää kokonaismatka-aikaa Siuntion ja Helsingin keskustan välillä.