Kaupunkipyöräkausi päättyy lokakuun lopussa – kauden saldona noin 2,5 miljoonaa matkaa

Huhtikuun alussa käynnistynyt kaupunkipyöräkausi päättyy lauantaina 31. lokakuuta. Helsingissä ja Espoossa kaupunkipyörillä tehtiin kauden aikana runsaat 2,5 miljoonaa matkaa, mikä on 3,7 prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Vilkkaimpina päivinä kaupunkipyörillä tehtiin yli 21 000 matkaa. Asiakkaat ovat edelleen hyvin tyytyväisiä palveluun.

Asiakkaat antoivat palvelulle yleisarvosanan 3,7, kun viime vuoden arvosana oli 3,8. Parhaat arvosanat saivat aiempien vuosien tapaan käyttömaksujen kohtuullisuus ja käyttöoikeuden ostaminen. Eniten laski pyörien kunnosta annettu arvosana: viime vuoden 3,4:stä tämän vuoden 3,1:een. Kyselyyn vastasi 3 200 asiakasta.

Vastaajista 81 prosenttia oli lunastanut käyttöoikeuden koko kaudeksi. Toistaiseksi voimassa olevan käyttöoikeuden oli käytössä 8 prosentilla, päiväksi pyörän otti käyttöön 7 prosenttia ja viikkotilauksen teki 4 prosenttia.

Tärkeimpiä syitä aktiivisille kaupunkipyöräilijöille on tarve pyöräillä koko kauden ajan, johon kaupunkipyörä on helppo ja huoleton vaihtoehto. Myös edullinen hinta ja työnantajan tarjoama pyöräkausi kannustavat pyöräilemään. Pyöräily myös täydentää joukkoliikennettä.

Yleisimpiä syitä käytön lisäykselle vuonna 2026 olivat hyötyliikunta, käyttö joukkoliikenteen sijasta sekä omien matkojen muuttuminen sellaisiksi, että kaupunkipyörä soveltuu niille aiempaa paremmin.

Yleisin syy kaupunkipyörien käytöstä luopumiseen on ollut oman pyörän hankkiminen tai oman matkan muuttuminen sellaiseksi, että kaupunkipyörä soveltuu siihen huonommin.

Kesäkaudella kiinnostus kaupunkipyöriin näkyi HSL:n englanninkielisillä verkkosivuilla, jossa se oli katsotuin sivusisältö.

Kauden päättyessä Helsingin ja Espoon pyörät kerätään varastoon ja huolletaan tulevaa kautta varten.