Onko käytössäsi HSL-kortti, jolla käytät jonkin yrityksen tai organisaation maksamia lippuja?
Ei matkustustarvetta E-vyöhykkeellä? Sinun ei tarvitse tehdä mitään.
- Jos sinulla on ennen 2.6.2026 ostettu ABCD-, BCD-, CD- tai D-lippu eikä sinun tarvitse matkustaa uudelle E-vyöhykkeelle, voit jatkaa lippusi käyttöä normaalisti eikä sinun tarvitse tehdä mitään.
Matkustustarve E-vyöhykkeellä? Vaihda lippusi tarvittaessa E-vyöhykkeen sisältämään lippuun ennen 2.8.2026.
- Jos sinulla on ennen 2.6.2026 ostettu ABCD-, BCD-, CD- tai D-lippu, voit matkustaa lipullasi E-vyöhykkeellä siirtymäaikana 2.6.-2.8.2026.
- Jos lippusi voimassaoloaika jatkuu 2.8.2026 jälkeen ja haluat jatkaa E-vyöhykkeellä matkustamista, voit muuttaa lippusi maksutta E-vyöhykkeen sisältäväksi lipuksi (ABCDE, BCDE, CDE tai DE) HSL:n tai oman kuntasi palvelupisteessä tai asioimalla puhelimitse tai chatissa vahvasti tunnistautuneena. 2.8.2026 jälkeen sinulla tulee olla E-vyöhykkeellä matkustaessasi E-vyöhykkeen sisältämä lippu.
Saatko työnantajaltasi HSL-työmatkaetua jatkuvasti voimassa olevana kausilippuna ja käytät lippua HSL-sovelluksessa?
Ei matkustustarvetta E-vyöhykkeellä? Sinun ei tarvitse tehdä mitään.
Matkustustarve E-vyöhykkeellä ja käytössäsi on ABCD-, BCD- tai CD-vyöhykkeiden lippu?
- Ilmoita työnantajallesi mahdollisimman nopeasti 2.6.2026 jälkeen, että tarvitset E-vyöhykkeen sisältämän lipun. Työnantajasi muuttaa lipun vyöhykkeet Yritysportaalissa, minkä jälkeen käytössäsi on ABCDE- , BCDE- tai CDE-vyöhykkeiden lippu seuraavasta 30 vrk jaksosta alkaen. Siirtymäajalla eli 2.8.2026 asti voit matkustaa ABCD-, BCD- tai CD-vyöhykkeiden lipulla myös E-vyöhykkeellä. 2.8.2026 sinulla tulee olla E-vyöhykkeellä matkustaessasi E-vyöhykkeen sisältämä lippu.
Matkustustarve E-vyöhykkeellä ja käytössäsi on pelkän D-vyöhykkeen lippu?
- D-vyöhykkeen lippusi muuttuu automaattisesti DE-vyöhykkeiden lipuksi 2.6.2026. Jos DE-vyöhykkeiden lippu vastaa matkustustarvettasi, sinun ei tarvitse tehdä mitään. Jos et tarvitse DE-vyöhykkeiden lippua vaan matkustat CD-vyöhykkeillä, ilmoita tämä työnantajallesi mahdollisimman nopeasti 2.6.2026 jälkeen. CD-vyöhykkeiden lippu tulee voimaan seuraavan 30 vrk jakson alusta.
Vinkki! Kirkkonummelalaisen, siuntiolaisen, sipoolaisen, keravalaisen ja tuusulalaisen työntekijän D-vyöhykkeen lippu muuttuu DE:ksi. Jos haluat lippuusi CD-vyöhykkeet, ilmoita asiasta työnantajallesi mahdollisimman nopeasti kesäkuussa. CD-vyöhykkeiden lippu tulee voimaan seuraavan 30 vrk jakson alusta.
Saatko työnantajaltasi HSL-työmatkaetua saldona tai HSL-työasiointimatkasaldoa ja ostat lippua HSL-sovelluksessa?
Ei matkustustarvetta E-vyöhykkeellä? Sinun ei tarvitse tehdä mitään.
Matkustustarve E-vyöhykkeellä ja käytössäsi on ABCD-, BCD-, CD- tai D-vyöhykkeiden lippu, jonka voimassaoloaika päättyy siirtymäajalla eli ennen 2.8.2026?
- Voit matkustaa lipullasi myös E-vyöhykkeellä 2.8.2026 asti. 2.6.2026 alkaen voit ostaa saldollasi E-vyöhykkeen sisältäviä lippuja HSL-sovelluksessa.
Matkustustarve E-vyöhykkeellä ja käytössäsi on ABCD-, BCD-, CD- tai D-vyöhykkeiden lippu, jonka voimassaoloaika päättyy siirtymäajan eli 2.8.2026 jälkeen?
- Ota yhteyttä työnantajaasi. Sovimme yhdessä työntekijän, työnantajan ja HSL:n yritysasiakaspalvelun kesken lippusi voimassaolon päättymisestä. Hyvitämme työnantajalle saldoa, jonka työnantaja lisää käyttöösi ja voit ostaa itsellesi uuden E-vyöhykkeen sisältämän lipun HSL-sovelluksessa.
- Jos olet itse maksanut osan lipusta ja osan työnantajan myöntämällä saldolla, sinulle hyvitetään itse maksamastasi osuudesta jäljellä olevat vuorokaudet E-vyöhykkeen sisältämän lipun päivähinnalla.