HSL hallitus hyväksyi kuntayhtymän toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2027–2029 ja päätti vuoden 2027 lippujen hinnoista. Lippujen hintoihin tulee ensi vuodelle keskimäärin noin 1,8 prosentin korotus, joka alittaa kuluttajahintaindeksin ennakoidun vuosimuutoksen. Joukkoliikenteellä matkustamisen kasvu ja sitä kautta lipputulojen lisääntyminen sekä toiminnan tehostaminen hillitsivät hinnankorotusten tarvetta.
Asiasta on tiedotettu erillisellä tiedotteella
Osavuosikatsaus 3/2026
HSL:n toiminta on jatkunut alkuvuonna alkaneella vakaalla kehitysuralla. Matkustajamäärä ja kysyntä ovat kehittyneet myönteisesti, lipputulokertymä ylittää talousarvion ja liikennöintikustannusten kokonaisuus on tasapainossa.
Ennusteen mukaan matkustajamäärä kasvaa 396 miljoonaan matkaan (TA 391 milj.). Liikennemuodoista raitioliikenne on kasvanut vahvasti. Ennusteen mukaan lipputuloja kertyy 409,1 miljoonaa euroa (TA 407,6 milj. euroa).
Linkki kokousasiaan
Nurmijärven liittyminen HSL:ään
Nurmijärven kunnanvaltuuston toukokuussa 2026 päätöksen mukisesti Nurmijärvi hakee HSL:n jäsenyyttä viimeistään vuoden 2029 alusta lukien. HSL:n hallitus lähettää nyt Nurmijärven liittymistä koskevan perussopimuksen muutosehdotuksen jäsenkuntien, Nurmijärven sekä HSL:n yhtymäkokouksen hyväksyttäviksi liittymisen jatkovalmisteluja varten.
Linkki Kokousasiaan