Säkerheten är av högsta prioritet inom kollektivtrafiken. Även om säkerhetsrelaterade störningar är sällsynta inom kollektivtrafiken i HRT-området, har deras antal ökat. Detta återspeglas också i biljettkontrollanternas arbete.
Den 15 oktober inleder vi en pilot med kroppsburna kameror för att öka säkerheten i biljettkontrollanternas arbete. Under testperioden bär vissa biljettkontrollanter en kamera på uniformen. Kameran kan aktiveras till exempel i situationer som innebär ett hot mot säkerheten, och den spelar in både bild och ljud när den är på.
Säkerheten är mycket viktig för oss. Därför anser vi att alla metoder som kan bidra till att förbättra säkerheten för passagerare och personal är åtminstone värda att överväga. Kroppskameror har gett goda resultat i olika organisationer när det gäller att minska riskfyllda och hotfulla situationer. Även de användarerfarenheter som vi har hört har varit positiva.
Piloten pågår i cirka tre månader. Under och efter testperioden utreder vi till exempel om kamerorna förebygger hot- eller farosituationer i kontrollarbetet och om de förbättrar säkerheten inom kollektivtrafiken. Om observationerna och erfarenheterna från piloten talar för att kameror borde tas i bruk, kan de bli en permanent del av biljettkontrollanternas arbete. Under testperioden bär endast en del av biljettkontrollanterna kroppskameror.
Dataskyddslagstiftning vid användning av kroppsburna kameror
Kroppskameran får aktiveras endast om det finns tydliga grunder för att använda den. Kamerorna spelar inte in kontinuerligt, vilket innebär att de inte används exempelvis vid vanliga och lugna biljettkontrollssituationer.
Vid användning av kroppskameror och behandling av personuppgifter följer HRT EU:s allmänna dataskyddsförordning (EU 2016/679) och annan lagstiftning relaterad till behandling av personuppgifter. Personuppgifter behandlas med kroppskameror som spelar in video och ljud vid biljettkontroll endast när det är nödvändigt.
Inspelningar från biljettkontrollsituationer sparas och granskas endast av välgrundade skäl. Inspelningarna är inte tillgängliga för utomstående och kan granskas endast av personer med behörighet. Till exempel har de biljettkontrollanter som bär kameror på sig inte tillgång till inspelningarna. Mer information finns i dataskyddsbeskrivningen för kroppsburna kameror som används av HRT:s biljettkontrollanter.