Förändringar i biljettpriser vid årsskiftet

HRT:s styrelse beslutade idag, den 27 oktober 2026, att höja biljettpriserna vid årsskiftet med i genomsnitt 1,8 procent. Samtidigt vill vi göra det lättare att resa så att allt fler väljer att åka kollektivt.

HRT:s styrelse har idag, den 27 oktober 2026, beslutat att höja biljettpriserna för år 2027 med i genomsnitt 1,8 procent. Priserna för barnbiljetter och enkelbiljetter för personer som får 50 procent rabatt höjs inte. I övrigt höjs priserna måttligt för alla biljettslag och zoner.

"Det är alltid en balansgång att fastställa biljettpriserna. Vi vill hålla prishöjningarna på en måttlig nivå för att kollektivtrafiken ska vara så lättillgänglig som möjligt. De ökade passagerarantalen och de därmed ökade biljettintäkterna minskade trycket att höja priserna i år, men vi styrs fortfarande av HRT:s ägarkommuners mål att hålla finansieringen från kommunerna på en viss nivå. De växande infrastrukturkostnaderna och operativa kostnaderna måste i större utsträckning täckas genom finansiering från kommunerna samt genom besparingar inom kollektivtrafiken och HRT:s verksamhet”, säger Mari Flink, direktör för resultatområdet Marknader.

I framtiden kostar enkelbiljetter högst lika mycket som en dygnsbiljett

I framtiden betalar du högst priset för en dygnsbiljett för de resor du gör med enkelbiljetter under ett dygn, oavsett antalet resor.

”På grund av kostnadstryck är det viktigt att göra det lättare att resa och uppmuntra nya kunder att använda kollektivtrafiken. Därför inför vi ett pristak för enkelbiljetter som köps med kontaktlös betalning under 24 timmar från och med den 2 november 2026”, säger Flink.

Pristaket testas först för enkelbiljetter som köps med kontaktlös betalning. I detta skede gäller pristaket inte mobilbiljetter som köps i HSL-appen eller enkelbiljetter som köps med värdet på HRT-kortet. Pristaket införs till en början endast för kontaktlös betalning så att vi får information om hur pristaket påverkar kundupplevelsen, efterfrågan och biljettintäkterna innan det kan införas i övriga kanaler.

HRT genomför ett försök med avståndsbaserad prissättning i slutet av hösten 2026

”I slutet av hösten 2026 erbjuder vi en begränsad kundgrupp möjlighet att delta i ett försök med avståndsbaserad prissättning. Syftet med försöket är att hitta lösningar på kundernas respons om förhållandet mellan resans pris och längd och hur lätt det är att välja rätt biljett”, säger Flink.

Vi berättar mer om försöket med avståndsbaserad prissättning när vi har fastställt när det ska inledas.

Kostnadstrycket fortsätter även under de kommande åren

År 2027 är exceptionellt när det gäller kommunernas finansiering. Trafikavbrottet som orsakas av renoveringen av Tågvägens metrobro beräknas höja subventionsgraden, det vill säga den andel av kollektivtrafikens kostnader som finansieras av kommunerna, med cirka tre procentenheter.

År 2027 beräknas infrastrukturkostnaderna vara 259,3 miljoner euro och trafikens operativa kostnader 693,0 miljoner euro. Både biljettintäkter och finansiering från kommunerna behövs för att täcka de växande kostnaderna. Målet är dock att sänka subventionsgraden exklusive infrastrukturkostnaderna till 40 procent senast 2029.