Serviceavgift för snabba biljettbeställningar
Vi kan debitera serviceavgiften till exempel i följande situationer:
- Kunden vill göra ändringar i beställningen efter behandlingen. Ändringarna kan vara till exempel produkter, antalet produkter, kundgrupp, zoner eller giltighetstid.
- Om kunden efter att beställningen har behandlats begär en annullering eller återbetalning som kräver separat utredning och manuell handläggning.
- Kunden begär ändringar i fakturan efter att beställningen har behandlats och fakturan skapats. Sådana ändringar är till exempel ändring av faktureringsadress, referens eller kostnadsställe.
- Kunden har särskilda önskemål gällande leveranssätt, leveranstidplan eller tekniskt genomförande som avviker från företagsförsäljningens standardrutiner.
Serviceavgiften täcker det extra arbete som dessa situationer medför. Samtidigt är målet att effektivisera orderhanteringen och uppmuntra kunderna att göra beställningarna så färdiga som möjligt, så att de inte behöver ändras i efterhand.
Vi informerar alltid kunden om en serviceavgift läggs till på beställningen.